III Powiatowe Zawody Pływackie - 25 kwietnia 2015.

Dnia 25 kwietnia 2015 r. do historii przeszły III Powiatowe Zawody Pływackie o Puchar Przewodniczącej Rady Powiatu oraz Starosty Ryckiego. W szranki tegorocznych zawodów stanęło 65 uczestników, w większości mieszkańców naszego powiatu, którzy zmierzyć się mogli z konkurentami z sąsiednich powiatów – garwolińskiego oraz puławskiego.

Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza została objęta honorowym patronatem przez Powiat Rycki. Władze, reprezentowane przez Panią Hannę Czerską – Gąsiewską – Przewodniczącą Rady Powiatu oraz Pana Stanisława Jagiełło – Starostę Ryckiego, nie dość że uświetniły swoją obecnością sobotnią uroczystość, to dodatkowo zostały fundatorami nagród – statuetek oraz medali dla zwycięzców, a także pamiątkowych dyplomów dla wszystkich uczestników.

W sobotnie popołudnie uroczystego otwarcia zawodów dokonali Hanna Czerska – Gąsiewska – Przewodnicząca Rady Powiatu wraz ze Stanisławem Jagiełłą – Starostą Ryckim oraz Arkadiuszem Dąbrowskim – Dyrektorem Pływalni Powiatowej w Rykach. Po krótkich przemówieniach przyszedł czas na występy naszych pływaków. Zawody zostały rozegrane w następujących blokach startowych:

a) I blok, dzieci z roczników 2006 i młodsze (6 dziewczynek i 11 chłopców) – 25 m dowolnie wybranym stylem;

b) II blok, dzieci z roczników 2004-2005 (12 dziewczynek oraz 5 chłopców) – 50 m stylami klasycznym, grzbietowym i dowolnym;

c) III blok, sztafeta rodzinna (3 dziewczynki i 6 chłopców wraz z osobami pełnoletnimi) – 2x25 m dowolnie wybranym stylem;

d) IV blok, dzieci z roczników 2002-2003 (5 dziewcząt oraz 6 chłopców) – 50 m stylami klasycznym, grzbietowym i dowolnym;

e) V blok, młodzież z roczników 1999-2001 (4 uczestników) – 100 m stylem klasycznym, grzbietowym i dowolnym;

f) VI blok, kategoria OPEN osoby z roczników 1998 i starsze (8 uczestników) – 100 m stylem klasycznym, grzbietowym i dowolnym.

Wzorem lat ubiegłych zmagania rozpoczęli najmłodsi uczestnicy imprezy, którzy zaprezentowali swoje możliwości płynąc 25 m dowolnie wybranym stylem. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Alicja Pryjomska z czasem 00:27,47. Obok Ali na podium stanęły Ola Kapusta (II miejsce) oraz Emilia Szlendak (III miejsce). W tej samej kategorii wiekowej najlepiej popłynął Michał Kubak osiągając w finale czas 00:27,32. Na stopniach podium towarzyszyli mu Rafał Rybicki (II miejsce) i Anthony Rodak (III miejsce). Zwycięzcy zostali uhonorowani z rąk Pani Hanny Czerskiej – Gąsiewskiej – Przewodniczącej Rady Powiatu medalami oraz pamiątkowymi dyplomami, zaś Ala i Michał otrzymali dodatkowo statuetki oraz drobne upominki ufundowane przez sponsorów naszych zawodów. Ponadto wszyscy najmłodsi adepci sztuki pływackiej otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy za udział w zawodach, które mamy nadzieję, zmotywują ich do dalszego doskonalenia swoich umiejętności pływackich.

Kolejny rozegrany blok startów budził chyba najwięcej emocji zarówno wśród uczestników jak i zgromadzonych licznie na trybunach kibiców. Była to sztafeta rodzinna, w której brać mogły udział dzieci urodzone po 2004 r. i ich dorośli opiekunowie. W tej konkurencji bezsprzecznie najlepsi okazali się Amelia i Dariusz Piwońscy, którzy 50 m przepłynęli z czasem 00:39,47. Emocje były olbrzymie, bo i nagroda za pierwsze miejsce była nie lada gratką. Przedsiębiorstwo TRANSFON Krzysztof Pawłowski z Ryk – przedstawiciel sieci PLAY ufundował dla zwycięzców sztafety rodzinnej telefon Nokia Lumia 535. Ponadto osoby, które zajęły miejsca na podium otrzymały z rąk sponsora kupony rabatowe o wartości 100 zł na zakupy w salonie sieci PLAY oraz zestawy upominkowe sieci PLAY. Drugie miejsce należało do Kajetana i Michała Kryczków, a trzecie do Martyny i Adama Marciniaków. Tradycyjnie też wszyscy uczestnicy sztafety rodzinnej otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w zawodach.

Przed kolejnym blokiem startów zgromadzonym uczestnikom oraz widzom zawodów rozrywki dostarczyli ratownicy pracujący na Pływalni Powiatowej w Rykach – Łukasz Joński, Piotr Łukasiak oraz Michał Widłak. W bardzo profesjonalny sposób zaprezentowali oni pokaz akcji ratowniczych prowadzonych na basenie. Jako pierwsze zademonstrowali holowanie przy użyciu koła ratunkowego, następnie holowanie agresywnego topiącego się przy użyciu chwytu żeglarskiego. W dalszej kolejności zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć ściągnięcie zmęczonego w stronę brzegu za pomocą rzutki rękawowej, holowanie zmęczonego topiącego się przy użyciu chwytu „samolot” oraz akcję ratowniczą z użyciem deski i kołnierza ortopedycznego. Sądzimy, że po takiej prezentacji umiejętności ratowniczych każdy klient przebywający w naszym obiekcie może czuć się spokojny i w pełni bezpieczny.

Około godziny 15:30 rozpoczęły się starty dzieci z kolejnych kategorii wiekowych, tj. urodzonych w latach 2004-2005 oraz 2002-2003. Wśród dziewcząt 10 i 11 letnich najlepsza okazała się Martyna Marciniak w stylu klasycznym, Maja Mucha w stylu grzbietowym oraz Amelia Piwońska w stylu dowolnym. Pośród chłopców I miejsca zajęli odpowiednio Paweł Jaszczyk – styl grzbietowy oraz Kajetan Kryczka – styl dowolny. Tu również zwycięzcy otrzymali z rąk Pani Przewodniczącej Rady Powiatu i Dyrektora Pływalni Powiatowej w Rykach złote medale, statuetki, dyplomy pamiątkowe oraz upominki z gadżetami ufundowane przez sponsorów.

Podobnie jak w latach ubiegłych najliczniej do zawodów zgłosili się uczestnicy 12 i 13 letni. Niepodzielnie w tej kategorii wiekowej na podium królował Bartek Kubak, który zdobył złote medale we wszystkich trzech konkurencjach. Towarzyszyli mu Stanisław Skwarek (II miejsce w stylu dowolnym i klasycznym), Mateusz Gałązka (II miejsce w stylu grzbietowym oraz III w klasycznym) i Marek Falkowski (III miejsce w stylu grzbietowym). Wśród dziewcząt również trzy medale zdobyła Aleksandra Gałązka (I miejsce w stylach dowolnym i grzbietowym oraz II miejsce w klasycznym). Dwa medale zdobyła Zuzanna Marciniak (I miejsce w stylu klasycznym oraz II w dowolnym). Również w tej kategorii wiekowej medale, statuetki oraz dyplomy wręczali Przewodnicząca Rady Powiatu i Dyrektor Pływalni. 

Jako ostatnie rozegrane zostały biegi wśród gimnazjalistów oraz w kategorii OPEN. Martwi nas trochę fakt, że uczniowie szkół gimnazjalnych wykazali małe zainteresowanie organizowanymi przez Pływalnię zawodami, jednak mimo wszystko doceniamy śmiałków, którzy zdecydowali się zaprezentować swoje umiejętności pływackie. I tak najwyższe miejsce podium we wszystkich trzech stylach należało do Szymona Gałązki z Dęblina. Na podium towarzyszyli mu Igor Kamieński oraz Marcin Połowski

W kategorii OPEN natomiast mistrzami okazali się: Mateusz Szczypek w stylu klasycznym oraz dowolnym i Krzysztof Drózd w stylu grzbietowym. Bezsprzecznie tytuł mistrzyni wśród kobiet przypadł Annie Kapuście. Pani Ania wykazała się ogromną determinacją oraz doskonałym przygotowaniem do zawodów, gdyż kiedy okazało się że pozostałe 2 panie nie stawiły się na pływalni, Ania postanowiła płynąć równocześnie z panami. Popłynęła stylem grzbietowym na 100 m, zdobywając czas 01:28,84 oraz stylem klasycznym również na 100m z czasem 01:42,44. Gratulujemy jej odwagi i zdeterminowania oraz życzymy dalszych sukcesów w karierze sportowej.

Zawodnicy ostatnich bloków startowych zostali uhonorowani medalami, statuetkami za pierwsze miejsca oraz pamiątkowymi dyplomami. Powyższe stanowiło stanowiło zakończenie III Powiatowych Zawodów Pływackich.

Na koniec pragniemy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody dla zwycięzców tegorocznych zawodów, a mianowicie:

Powiatowi  Ryckiemu / Zarządowi Powiatu,

firmie TRANSFON Krzysztof Pawłowski (Ryki) – przedstawiciel sieci PLAY,

Spółdzielni Mleczarskiej RYKI,

firmie ELEMA Maciej Lorenc,

firmie PHU DORIS Dorota Rodak (Dęblin),

 firmie PHU HAPPY Hurtownia Chemiczno-Papiernicza Sylwia Kępka (Skruda gm. Trojanów),

 firmie „Vollmer” Basen Serwis Sp. z o.o. Jacek Dynerowicz (Zgorzelec),

firmie Figaro Corp. (Ryki).

Wszystkim uczestnikom tegorocznych zawodów jeszcze raz serdecznie gratulujemy sukcesów i dziękujemy za udział w zawodach. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję naszej sportowej imprezy, która odbędzie się wiosną przyszłego roku. Mamy nadzieję, że przyciągnie ona jeszcze większą grupę zawodników, wśród których wyłonią się nowi mistrzowie sportu. A jeśli chcecie aby impreza tego typu odbyła się wcześniej to dajcie nam o tym znać.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zawodów: galeria-cz.1galeria-cz.2.

Poniżej zamieszczamy także pełna listę z wynikami uczestników.

 

Załącznik: